Gelişmiş Arama

0 ₺ - 10.000.000 ₺

Toplam 0 sonuç. Sonuçları Görüntüle
Arama sonuçlarınız

İskandan Sonra Yapılan Değişimler

tarafından gönderildi Nuray ÖZDEMİR üzerinde 16 Temmuz 2017
4 yorum

İskan Sonrası Yapılan Değişiklikler

Gayrimenkul projelerinde iskan sonrası yapılan değişiklikler ülkemizde sıkça karşılaştığımız bir uygulamadır. Bu değişiklikler belediyenin onayladığı inşaat ruhsatına ve daha sonra alınan iskan ruhsatına aykırıdır. Toplumumuzda maalesef böyle bir algı oluşmuş ve iskan sonrasında, yapılarda çok ciddi değişiklikler yapılmaktadır. Örneğin; kapalı otoparkın yerine daire yapmak gibi yada kat bahçelerini oda haline dönüştürüp daireye ilave etmek, özellikle dubleks dairelerde karşımıza çıkan, ekstra oda kazanma veya çatı arasını kat alanı olarak gösterme gibi belediyelerce verilen ruhsata aykırı olacak şekilde uygunsuz birçok yönteme başvurulmaktadır.

Kredi ile alınan daireler için banka, ekspertiz raporu düzenletiyor ve kendi kredi oranını garantiye alacağı oranı yakaladığında krediyi veriyor. Bu ekspertiz raporu sadece fiyatlama konusunda değil, dairenin herhangi bir hukuki veya uygulamadan kaynaklanan sorunu olup olmadığı konusunda da elimize verileri ulaştırmış oluyor. Dairenin projesi, projeye uygun yapılıp yapılmadığı, Belediye ve Tapu Dairelerindeki projelerin karşılaştırılması gibi. Bu sebeple eğer nakit olarak alıyor olsak dahi alacağımız daireye bir ekspertiz yaptırmamız tavsiye edilmektedir. Maliyeti 300 – 600 TL arasında değişen bu rapordan imtina etmemek gerekmektedir.

Zaten yeni tapu kanunu ve imar kanunu sistemi bu konuya hassasiyet göstermekte ve iskanı alınmamış binaların enerji aboneliklerinde dahi zorluklar çıkarılmaktadır. Ancak iskan alınmış olsa dahi sonradan yapılan bu değişiklikler tespit edildiğinde geriye dönük olarak cezalandırılmaktadır. Bu uygulamalar bir çok riski de beraberinde getirmektedir, bu tip yapılan değişikliklerden sonra yapılan yapı denetimlerinde belediyeler yıkım kararına kadar gidebilecek kararlar alabiliyor.

Bu nedenle tüketicilerin yukarıda belirtilen hususlarda çok bilinçli bir şekilde hareket etmesi gerekir. Aksi halde ileride çok ciddi sorunlarla karşılaşabilinir ve bu tür olaylarda malesef alıcı mağdur olan taraf olur.
Bu mağduriyeti sadece maddi anlamda düşünmeyin. Binalar yapılırken bazı statik hesaplamalar yapılır ve bu yönde mimari projeleri çizilerek bina inşası yapılır. Binaya sonradan yapılacak herhangi bir değişiklik binanın statik yapısını bozarak ileride size can güvenliğinizi tehdit eder bir durum ile karşı karşıya kalmanızı sağlayabilir. Çünkü bu statik hesaplamalar, binanın ağırlığı, enerji sönümlemeleri, taşıma kapasitesi, ağırlık dağıtım merkezleri gibi pek çok parametre hesaplanarak yapılır ve çok önemlidir. Bunun en taze örneklerini maalesef 1999 Depreminde hep birlikte yaşadık. Hiçbir şey sizin canınızdan kıymetli değildir, hiçbir bedel hiçbir ekstra metrekare bunun ile değiştirilemez.

Gayrimenkul yatırımı yapacak olan kişi iyice araştırmalı yada uzman bir gayrimenkul danışmanından destek almalıdır. Çünkü herkesin proje okuyabilmesi, veya binanın uygunluğu konusunda kesin görüşü olması mümkün değildir. Nasıl ki herkes doktor kadar işini bilmiyor, mühendis veya oto tamircisi kadar işini bilmiyor ise Gayrimenkul de özel bir uzmanlık alanıdır. Alacağımız otoyu nasıl bir uzmana göstererek alıyorsak, evimizi alırken de kulaktan dolma, etrafımızdakilerin görüşünden ziyade konusunun uzmanı olan, güvendiğimiz ve ehil olan bir danışmanlık firması ile yürüyerek sonuca ulaştırmalıyız. Çoğumuz hayatında bir veya iki kez ev alıyor, bu kurşunu da boşuna atmamak için veya yatırım maksadıyla aldığımız yerde ciddi zararlar etmemek için uzman görüşü ile hareket etmeliyiz.

4 üzerine düşünceler “İskandan Sonra Yapılan Değişimler

 • Hülya
  üzerinde 14 Aralık 2020

  Merhaba bu konu üzerine tarafınıza birşey danışmak istiyorum. Oturduğumuz binada kapalı otopark var 20 hane oturuyor ama otopark 4 araç alıyor bina sakinleri otopark alanının ve sığınak olarak belirlenen kısımların her daireye bir kiler yapılmasını istiyor. Çoğunluk bu şekilde tek istemeyen biziz küçük de olsa otoparkı kullanıyoruz. Çoğunluğun istiyor olması sebebiyle bu şekilde bir değişiklik yapabilir mi? İlginize teşekkürler..

  • Nuray ÖZDEMİR
   üzerinde 14 Aralık 2020

   Hülya hanım merhaba, Çogunluk Kararı ile bu değişim yapılabilir. Zaten Yönetim Planında veya Belediye planlaında da otopark olarak gözükmediğini belirtmişsiniz.Yasal olarak gözükmeyen bir konuya itiraz ediyorsunuz gibi geldi bana.Kat malikleri aldıkları yeni bir çoğunluk kararı ile bu değişimi yapabilirler.Ancak yasal kısmında sığınak olarak gözüken bir yer,otopark olarak kullanılamadığı gibi depo olarakta kullanılamaz. Göstediğiniz ilgi için teşekkür eder, Sağlıklı Günler dilerim. Nuray ÖZDEMİR

 • Hülya
  üzerinde 19 Aralık 2020

  Merhaba Nuray Hanım yazdığım yanıt size ulaşmamış sanırım. Bir yanlış anlaşılma oldu galiba binamızda hem otopark hemde sığınak olarak görünen alanı bina sakinleri her daireye bir kiler istiyorlar. Bizde otoparkın bu şekilde olmasını istemiyoruz aktif kullanıyoruz çünkü. Fakat otopark olarak kalmasını isteyen bir tek biziz. Eğer bina planında bu otopark alanı görünüyorsa bu şekilde bir değişiklik yapabilirler mi?bunun için belediyeye şikayette bulunabilir miyiz?

  • Nuray ÖZDEMİR
   üzerinde 19 Aralık 2020

   Hülya Hanım Merhaba;
   Eğer belediyede bulunan ve onaylanmış planlarda otopark olarak görülüyorsa tabiiki blediyeden yardım alabilirsiniz. Sonucta onaylanmış bir şeyin uygulanmasını talep ediyoesunuz.Bunun için Belediye ye müeacatta bulunup alanın otopark olarak kullanımına tahsis edilip edilmediğini öğrenmeniz gerekir. Sadece otak alan olaeak kullanılan bir alan ise, bina maliklerinin çoğunluk kararı ile hareket edilecektir düşüncesindeyim. Bu nedenle doğru olan önce bağlı bulunduğunuz belediyeden durumunu öğrenmenizdir.
   Saygılar…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Listeleri Karşılaştır