Gelişmiş Arama
Gelişmiş Arama

0 ₺ - 50,000,000 ₺

Diğer Arama Seçenekleri
toplam 0 sonuç
Arama sonuçlarınız

İskandan Sonra Yapılan Değişimler

tarafından gönderildi Nuray ÖZDEMİR üzerinde 16 Temmuz 2017
31 yorum

İskan Sonrası Yapılan Değişiklikler

Gayrimenkul projelerinde iskan sonrası yapılan değişiklikler ülkemizde sıkça karşılaştığımız bir uygulamadır. Bu değişiklikler belediyenin onayladığı inşaat ruhsatına ve daha sonra alınan iskan ruhsatına aykırıdır. Toplumumuzda maalesef böyle bir algı oluşmuş ve iskan sonrasında, yapılarda çok ciddi değişiklikler yapılmaktadır. Örneğin; kapalı otoparkın yerine daire yapmak gibi yada kat bahçelerini oda haline dönüştürüp daireye ilave etmek, özellikle dubleks dairelerde karşımıza çıkan, ekstra oda kazanma veya çatı arasını kat alanı olarak gösterme gibi belediyelerce verilen ruhsata aykırı olacak şekilde uygunsuz birçok yönteme başvurulmaktadır.

Kredi ile alınan daireler için banka, ekspertiz raporu düzenletiyor ve kendi kredi oranını garantiye alacağı oranı yakaladığında krediyi veriyor. Bu ekspertiz raporu sadece fiyatlama konusunda değil, dairenin herhangi bir hukuki veya uygulamadan kaynaklanan sorunu olup olmadığı konusunda da elimize verileri ulaştırmış oluyor. Dairenin projesi, projeye uygun yapılıp yapılmadığı, Belediye ve Tapu Dairelerindeki projelerin karşılaştırılması gibi. Bu sebeple eğer nakit olarak alıyor olsak dahi alacağımız daireye bir ekspertiz yaptırmamız tavsiye edilmektedir. Maliyeti 300 – 600 TL arasında değişen bu rapordan imtina etmemek gerekmektedir.

Zaten yeni tapu kanunu ve imar kanunu sistemi bu konuya hassasiyet göstermekte ve iskanı alınmamış binaların enerji aboneliklerinde dahi zorluklar çıkarılmaktadır. Ancak iskan alınmış olsa dahi sonradan yapılan bu değişiklikler tespit edildiğinde geriye dönük olarak cezalandırılmaktadır. Bu uygulamalar bir çok riski de beraberinde getirmektedir, bu tip yapılan değişikliklerden sonra yapılan yapı denetimlerinde belediyeler yıkım kararına kadar gidebilecek kararlar alabiliyor.

Bu nedenle tüketicilerin yukarıda belirtilen hususlarda çok bilinçli bir şekilde hareket etmesi gerekir. Aksi halde ileride çok ciddi sorunlarla karşılaşabilinir ve bu tür olaylarda malesef alıcı mağdur olan taraf olur.
Bu mağduriyeti sadece maddi anlamda düşünmeyin. Binalar yapılırken bazı statik hesaplamalar yapılır ve bu yönde mimari projeleri çizilerek bina inşası yapılır. Binaya sonradan yapılacak herhangi bir değişiklik binanın statik yapısını bozarak ileride size can güvenliğinizi tehdit eder bir durum ile karşı karşıya kalmanızı sağlayabilir. Çünkü bu statik hesaplamalar, binanın ağırlığı, enerji sönümlemeleri, taşıma kapasitesi, ağırlık dağıtım merkezleri gibi pek çok parametre hesaplanarak yapılır ve çok önemlidir. Bunun en taze örneklerini maalesef 1999 Depreminde hep birlikte yaşadık. Hiçbir şey sizin canınızdan kıymetli değildir, hiçbir bedel hiçbir ekstra metrekare bunun ile değiştirilemez.

Gayrimenkul yatırımı yapacak olan kişi iyice araştırmalı yada uzman bir gayrimenkul danışmanından destek almalıdır. Çünkü herkesin proje okuyabilmesi, veya binanın uygunluğu konusunda kesin görüşü olması mümkün değildir. Nasıl ki herkes doktor kadar işini bilmiyor, mühendis veya oto tamircisi kadar işini bilmiyor ise Gayrimenkul de özel bir uzmanlık alanıdır. Alacağımız otoyu nasıl bir uzmana göstererek alıyorsak, evimizi alırken de kulaktan dolma, etrafımızdakilerin görüşünden ziyade konusunun uzmanı olan, güvendiğimiz ve ehil olan bir danışmanlık firması ile yürüyerek sonuca ulaştırmalıyız. Çoğumuz hayatında bir veya iki kez ev alıyor, bu kurşunu da boşuna atmamak için veya yatırım maksadıyla aldığımız yerde ciddi zararlar etmemek için uzman görüşü ile hareket etmeliyiz.

31 üzerine düşünceler “İskandan Sonra Yapılan Değişimler

 • Hülya
  üzerinde 14 Aralık 2020

  Merhaba bu konu üzerine tarafınıza birşey danışmak istiyorum. Oturduğumuz binada kapalı otopark var 20 hane oturuyor ama otopark 4 araç alıyor bina sakinleri otopark alanının ve sığınak olarak belirlenen kısımların her daireye bir kiler yapılmasını istiyor. Çoğunluk bu şekilde tek istemeyen biziz küçük de olsa otoparkı kullanıyoruz. Çoğunluğun istiyor olması sebebiyle bu şekilde bir değişiklik yapabilir mi? İlginize teşekkürler..

  • Nuray ÖZDEMİR
   üzerinde 14 Aralık 2020

   Hülya hanım merhaba, Çogunluk Kararı ile bu değişim yapılabilir. Zaten Yönetim Planında veya Belediye planlaında da otopark olarak gözükmediğini belirtmişsiniz.Yasal olarak gözükmeyen bir konuya itiraz ediyorsunuz gibi geldi bana.Kat malikleri aldıkları yeni bir çoğunluk kararı ile bu değişimi yapabilirler.Ancak yasal kısmında sığınak olarak gözüken bir yer,otopark olarak kullanılamadığı gibi depo olarakta kullanılamaz. Göstediğiniz ilgi için teşekkür eder, Sağlıklı Günler dilerim. Nuray ÖZDEMİR

   • Mustafa ince
    üzerinde 16 Temmuz 2021

    Binanin altkati dukkan iskqndan sonra cesitli yerlerinde pencere qctilar .binadan izin qlinmadi buna itiraz edebikirmiyiz

  • Şebnem Sarıhan
   üzerinde 14 Şubat 2023

   Akçay dan bir daire satın aldık. 3+1. Yatak odası ve oturma odasının ucunda 8,5 m eninde 1,10 cm derinliğinde balkon var. Balkonu odaya dahil etmek istiyoruz. Evin iskanı alınmış. Zaten ev yapılalı 6 ay olmuş. Henüz içinde oturan yok.Bu değişikliğe belediye mi onay vermeli

 • Hülya
  üzerinde 16 Aralık 2020

  Merhaba Nuray Hanım cevabınızı yeni gördüm sanırım bir yanlış anlaşılma olmuş. Bina girişinde otopark sığınak yönetim odası gibi odalar mevcut. Biz binayı alırken de otopark var diye almıştık bina planında da buranın otopark olarak göründüğünü düşünüyorum bu şekilde iskan alınmış olmalı bina sakinleri bu otopark alanı ve sığınak olan kısmı her daire için bir alan yapmak istiyor biz ise bu otoparkı kullanmak istiyoruz belediyeye gitsek bu otoparkı ve sığınağı bu şekilde değiştirmek istediklerini söylesek bunun bir cezası var mıdır. İlginize teşekkür ederim.

  • Nuray ÖZDEMİR
   üzerinde 2 Mart 2022

   Merhaba, asıl olan belediye planlarıdır.Eger planlar sizin dediğiniz gibi ise, faydalı olacaktır. ve belediye planlara uygun davranılması için gerekli süreleri tanıyıp ,bina hala planlara uygun hale getirilmemiş ise, gerekli işlemleri başlatacaktır. Bağlı bulunduğunuz belediye ile görüşmenizi tavsiye ederim.

 • Hülya
  üzerinde 19 Aralık 2020

  Merhaba Nuray Hanım yazdığım yanıt size ulaşmamış sanırım. Bir yanlış anlaşılma oldu galiba binamızda hem otopark hemde sığınak olarak görünen alanı bina sakinleri her daireye bir kiler istiyorlar. Bizde otoparkın bu şekilde olmasını istemiyoruz aktif kullanıyoruz çünkü. Fakat otopark olarak kalmasını isteyen bir tek biziz. Eğer bina planında bu otopark alanı görünüyorsa bu şekilde bir değişiklik yapabilirler mi?bunun için belediyeye şikayette bulunabilir miyiz?

  • Nuray ÖZDEMİR
   üzerinde 19 Aralık 2020

   Hülya Hanım Merhaba;
   Eğer belediyede bulunan ve onaylanmış planlarda otopark olarak görülüyorsa tabiiki blediyeden yardım alabilirsiniz. Sonucta onaylanmış bir şeyin uygulanmasını talep ediyoesunuz.Bunun için Belediye ye müeacatta bulunup alanın otopark olarak kullanımına tahsis edilip edilmediğini öğrenmeniz gerekir. Sadece otak alan olaeak kullanılan bir alan ise, bina maliklerinin çoğunluk kararı ile hareket edilecektir düşüncesindeyim. Bu nedenle doğru olan önce bağlı bulunduğunuz belediyeden durumunu öğrenmenizdir.
   Saygılar…

 • Murat
  üzerinde 28 Aralık 2020

  Merhaba. Kat karşılığı olarak evimizi verdik ve müteahhit bize 2. Kat daireyi ilave ücret karşılığında verdi. Planda bina 3 kat ama İskandan sonra dubleks şeklinde yapılan 3. Katını ayrı daire şeklinde müteahhit değişiklik yapacak. Bu konuda bilgi alabilir miyim? Bunda bizim hakkımız var mıdır ?

  • Nuray ÖZDEMİR
   üzerinde 2 Mart 2022

   Merhaba, daireniz üzerinde yapılacak değişiklikleri belediye tarafında onaylatmanız gerekecektir.Her ne kadar iskandan sonra değişimler yapılsada, dairenizi satacağınız zaman daireniz ile belediye planları arasında uyumsuzluk olduğunda ,banka kredisi kullanımı zorlaşacaktır.Onun için yapacağınız değişikliği belediyeye tekrar onaylatmanız gerekebilir.

 • Selma
  üzerinde 6 Mayıs 2021

  Iyi günler 5 yıllık binamizda dublexs dairede bulan kişiler terastaki odalarinin 1rini yıkıp açık teras yaptilar binanin görünümü çok çirkinleşti bu sorunu nereye bildirmemiz gerekir tşk ederim

  • Nuray ÖZDEMİR
   üzerinde 2 Mart 2022

   Merhaba, bağlı bulunduğunuz belediyeye müracaat edip, şikayette bulunabilirsiniz.Yapılacak gerekli tetkiklerden sonra durumu çözeceklerdir.

 • Kadriye Tamer
  üzerinde 12 Ağustos 2021

  Merhaba Nuray hanım
  Biz Müteahit den dubleks çatı katında daire aldık bize satarken çatıdaki odanın birinin yan daireye ait olduğunu söyledi ama gördüğümüz şekilde değil yani anlaşmadan sonra söyledi.
  Teslim tarihi 2 sene kadar gecikti şimdi İskan gelecek ondan sonrada tapu teslim edeceğim diyor ama henüz odayı yan daireye geçirmiyor iskandan sonra diyor bu aslinda odanın bana ait olduğunu gösteriyor degilmi?
  Eğer bana aitse cizimlerde ben yan daire satılmış olsa dahi halkımı alabiliyormuyum?
  Teşekkür ederim saygılar!

  • Nuray ÖZDEMİR
   üzerinde 2 Mart 2022

   Merhaba, Maalesefki yasal açıdan göstermiyor. Eğer belediyede onaylanan planlarda bu durum belirtilmemişse, yasal olarak sizin üzerinizdede olmaz diye düşünüyorum. Bu durum ileride dairenizi satmak istediğinizde ,kredili satışlara uygunluk oluşturmayabilir. Tekrar detayları öğrenip,konuyu yetkili bir merciden araştırmanızı öneririm.

 • Ismail
  üzerinde 12 Aralık 2021

  Merhaba Nuray hanım bizim yeni aldığımız dubleks dairede iki tane teras var birini kapatıp kullanmak istiyoruz sizce binadakilerden ve belediyeden izin almak gerekiyormu

  • Nuray ÖZDEMİR
   üzerinde 2 Mart 2022

   Merhaba İsmail bey, dairenizde iskan mevcut ise ve çevreyi etkileyen bir çalışma olmayacaksa belediye iznine tabi olmayabilirsiniz.Balkon kapamaları için extra bir izin gerekmiyor.

 • Fatma
  üzerinde 12 Şubat 2022

  Merhaba bahce katında oturmaktayim ve iskan icin daha bu hafta inza atılmış.ancak benim evime dresnaj olmadigi icin yerden su cekip su baskini oldu kardan hemen sonrasi. Gelen ustalar on tarfin acilmasi ve gerekirse oraya bir balkon misali yer yapilarak giderin logara baglanmasi gerektigini soylediler. Bunu yapmam sorun olur mu suan da kandiriliyor muyum

  • Nuray ÖZDEMİR
   üzerinde 2 Mart 2022

   Merhaba ,Belediyeye danışmanızı öneririm.Sonuçta Belediyede bulunan planlarda o yer belirtilmemişse,size sorun olabilir.Balkon veya buna benzer eklemeler, belediye planlarına dahil olmak zorundadır.Baglı bulunduğunuz belediyeye danışarak, durumu anlatıp, yardım almanızı tavsiye edeceğim.

 • Murat
  üzerinde 2 Mart 2022

  Merhaba 1 yıllık bir sitede yaşamaktayız. Biz ilk taşındığımızda iskan alınmamıştı. 3 bloklu bir siteden oluşmaktaydı. İskan sırasında belediye 3. Bloğun bulundupu yerin kapatılmasını istedi ( incelediğimde 3. Blok un ayrı bir adresi olduğunu farklı kapı numarası ve bizim bulunduğumuzdan faklı parsel olduğunu gördüm. İskan süreci boyunca sitenin ortası demir parmaklıklar ile kapalı kaldı. İskan işlemi alınınca müteahit demirleri çıkarttı. Şimdi biz belediyede bölünmüş olarak mı gözükmekteyiz. İskan dışı bir haraket mi yapılmış olmakta. Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Nuray ÖZDEMİR
   üzerinde 3 Mart 2022

   Merhaba,
   Konu hakkında detaylı bilgiye sahip olmamakla beraber, anlatmış olduğunuz detaylara göre cevaplıyorum.Belediyeler bir çok bölgede Tapu ve Kadastro ile beraber bir çalışma yaparak, Ada Parsel bilgilerinde yeni bir yapılanmaya gittiler.Sizin sitenizde buna bağlı olarak bu çalışmadan etkilenmiş olabilir.Belediyeden kontrolunu yaptırmanızı tavsiye ederim. Zira bazan bazı kısımlar belediye istimlakında kalabiliyor ve itiraz davaları yıllarca sürebiliyor. Bu nedenle doğru ve detaylı bilgiye belediye kayıtlarından ulaşabilirsiniz. Tapunuzla beraber belediyeye müracaat ederseniz size doğru bilgileri vereceklerdir.
   İyi Günler Dilerim…

 • Adil
  üzerinde 17 Mart 2022

  Merhabalar , kat mülkiyetli iskanlı bir daireyi satın almak istiyoruz, fakat dairenin banyosunda iskandan sonra yaklaşık 1 metre kadar genişletme olmuş, sizce ekspertiz raporunda sorun olur mu ? Kredi veya emin evim gibi şirketlerin eksperi red raporu yazar mı ?

 • Abdullah kul
  üzerinde 31 Mayıs 2022

  Merhaba 7 ay önce bir dükkan aldım yanında da bir dükkan var aynı binada.projede iki dükkan y yönünde çizilmiş �skan alındıktan sonra ise x yönüne doğru duvar ile bölünmüş bu dükkanımın doğru bir şekilde bölünmesi için ne yapmam lazım benim açımdan bir dezavantajı var mı nereye başvurmam gerekiyor teşekkür ederim

 • Levent Hamşioğlu
  üzerinde 26 Temmuz 2022

  Merhabalar,
  Yapı ruhsatının verildiği villa projemizde şömine bulunmuyor. Şöminenin yapılması iskanı etkiler mi?
  Cevabınız için şimdiden teşekkür ediyorum

 • Zeynep
  üzerinde 18 Ağustos 2022

  Merhabalar biz bir dublex daire aldık iskanı var merdiveni aradan çıkarıp 2 ayrı daire yapabilir miyiz, ve çatısı ahşap onu kaldırıp biraz genişletebilirmiyiz? Teşekkür ederim şimdiden.

 • Betül Erman
  üzerinde 10 Şubat 2023

  Merhaba.
  1.5 yıldır oturduğum evde iskan alındıktan sonra bir odasına pencere açılmış. Ve 1,5 yıl sonra bunu biri şikayet etmiş. Belediye gelmiş bu sabah eşim evdeyken bu camı kapatmanız gerekiyor demiş ama biz bu şekil aldık ve bilgimiz yoktu müteahhit biz burayı uygun şekilde açtık hiç bir yere zarar vermeden diyor. Bu cam kapanırsa 20 metre kare odam penceresiz kalıcak. Buna bir çözüm bulabilir miyiz belediyeyle anlaşıp projeye eklettirebilir miyiz aşırı mağduruz lütfen yardımcı olur musunuz

 • Humma
  üzerinde 9 Mart 2023

  Merhabalar. Ev yaptırıyoruz , iskan alındıktan sonra mutfakta ufak bir pencere açmamız acaba sorun teşkil eder mi ? Müteahhitimiz bahçe mutfaklarına pencere ilave etmemiş sonrasında farkettik, tek bir pencere soruna yol. Açar mi teşekkür ederi?

 • hakan
  üzerinde 9 Ocak 2024

  merhaba benim bir sorum olacak.
  Bizim binada 12 daire mevcut,Daireler zaman içinde mevcut camları değişim yaparak pimapen cam yapmışlardır.Cam balkon yapmışlardır.Bina yönetim olarak dış cephe montalama yapmışlar.Bu tip konular iskan ile ilğili incelme yapılırsa ne gibi sorunlar ile karşılaşırız….

 • Selim Başdak
  üzerinde 29 Şubat 2024

  Merhabalar ben giriş kat bir daire aldım tapuda m2 küçük gorunuyor ama dairem m2 olarak büyük iskanı da alindı.iki oda eklenmiş bu sekilde almıştım daireyi.kat mulkiyeti icin basvucam bu ek yapilan odalri m2 olarak tapuya ekletebilirmiyim.ne yapmam kazim teşekkür ederim

  • Nuray ÖZDEMİR
   üzerinde 10 Mayıs 2024

   Merhaba, Tapuda daire metrekaresi değil topraktaki hisse değeri gözükür. Bu nedenle tapu değil belediyedeki planlar ve tapu dairesinde bulunan planlar geçerlidir.Siz tapuda veya belediye de bulunan planlara göre konuşuyorsanız yeni bir plan çizdirmeniz ve bunu yeniden onaylatmanız gerekebilir. Bağlı bulunduğu belediyeye gidip bunu rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Tapunuzu yanınızda götürmeyi unutmayın. Saygılar

 • Duygu
  üzerinde 6 Mayıs 2024

  Merhaba kentsel dönüşümde evimizi yeniledik. En üst kat bize ait. İlk.anlasmada dubleks yaptırmaya gücümüz yetmedi günden yaptırmadık. İskan henüz alınmadı. İskan öncesinde yada sonrasında daire dublekse çevrilebilir mı

  • Nuray ÖZDEMİR
   üzerinde 10 Mayıs 2024

   Merhaba ,Projede dairenizin durumu ,dublex olarak onaylandı ise olabilir.Bunu müteahhit firma ve belediye ile konuşmanız gerekecek.Ama eğer normal daire olarak onaylandı ise belediyede, proje tadilatına gideceksiniz ve yine müteahhit firma ile iletişime geçmeniz gerekecek. Extra maliyet oluşacaktır diye düşünüyorum. sözleşmenize bağlı olarak değişecektir bu yorum. O nedenle sözleşmeniz ve belediyedeki durumu inceleyip öyle yol almanızı tavsiye ederim. Saygılar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 • Paranızı Değiştirin

 • Ölçü birimi

 • Gelişmiş Arama

  0 ₺ - 50,000,000 ₺

  Diğer Arama Seçenekleri

İlanları Karşılaştır