yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
yükleniyor...
Hiçbir sonuç bulamadık
haritayı aç
Görünüm Yol Haritası Uydu melez Arazi Benim konumum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Kurban Bayramı Ve Gayrimenkul Sektörü

tarafından gönderildi Nuray ÖZDEMİR üzerinde 28 Ağustos 2017
0

Kurban Bayramı Ve Gayrimenkul Sektörü

Kurban Bayramının yaklaştığı şu günlerde piyasayı yorumlamaya çalışacağım. Tabiiki tamamen amatörce olucak bu yorumlardan dolayı, bir hata edersem affola.

Kurban Bayramı , Ekonomi için bir umutmu?

Bu sabah birkaç ekonomistin konuk olduğu bir TV programına takıldı gözüm. Doların hareketi, borsanın yükselişi hakkında bir programdı.

Dolar kurunda ciddi anlamda bir düşüş yaşanıyormuş. Ve bu düşüşün bir süre devam edeceğini ise ben tahmin ediyorum. Bunun kısa vadedeki sebebine Kurban bayramını ve okulların açılmasını gösterebiliriz. Bayramdan dolayı halkımıza Türk Lirası gerekli olucak. Malumunuz memleketimizde halen Türk Lirası ile alışveriş yapıyoruz.Her Ne kadar döviz yatırımı yapsakta harcarken ihtiyaç duyduğumuz para Türk Lirası. Bundan dolayıda birikimde bekleyen dövizler bozdurulmak üzere Döviz Büfelerine doğru yola çıkmıştır bile.

Bayram ile beraber gelen uzun tatil sürecinde harcamalar yapılacaktır. Gezi ve Tatil planlamalı olucaktır. Fakat bu Kurban Bayramı, doğal olarak halkımız ya ailesini görmeye memleketine gidecek, yada olduğu yerde Kurban kesme vazifesini yerine getirecektir. Beklendiği gibi Tatil planlayan bir grup ise yazın olduğu gibi Avrupa veya yurt dışı turu değil, Türkiye içinde kalacaktır. Bu durumda yine Türk Lirasına ihtiyacı artıracaktır. Ve dogruca Döviz Büfelerinin önleri adres olucaktır.

Kurban Bayramından hemen sonra ise Okulların açılış dönemi geliyor ki, bu Türk Lirası demektir. Çocuklara okul masrafları yapılacak, servisleri ayarlanacak, kitap ve kırtasiye ihtiyaçları giderilecek ve yeni dönemin giyim kuşam masrafları karşılanacaktır. Buda yine Türk Lirası demektir.

Yani demem o ki, Dolardaki düşüş bir süre daha devam edecektir diye düşünüyorum.Belki 3.30 TL seviyelerine kadar bile gelebilir.Kim bilir.

Ayrıca yazın verdiği o tatil havası da sona eriyor. Artık kış geliyor. Türk insanının şehirlerde yaşayan kısmı için Kış demek çalışmak demektir. Gelecek yaza hayaller kurmak demektir. Ama illede çalışmak demektir. Çalışan insan kazanır, kazanan insan harcar… İhtiyaçlarını ötelemez.Buda Ekonomide Paranın hareket gömesi demektir. Ve tabii ki her sektöre bu hareket ile beraber taze kan gelmesi demektir.

Yaklaşık son altı aydır gayrimenkul sektöründe meydana gelen daralmanında artık yavaş yavaş normal hayatına döneceğini düşünmekteyim.Ülke çapında ciddi bir düzelme bekliyorum. Oldukça uzun zamandır nakit hareketi yapmayan yatırımcıların bekleme döneminden çıkıp, harekete döneceklerdir. Sonuçta paraya para katmanın yolu hareketsiz paradan geçmiyor. Ekonominin içine girmeyen, yastık altı diye tabir ettiğimiz nakit tutarların, artık hareket görme zamanı geldi.

Yatırımcılar için hale birinci sırada yer alan Gayrimenkul, liderliğini koruyacaktır. Zira Gayrimenkul, en kötü zamanlarda bile yerinde sayar ama değerinden birşey kaybetmez.Toprak değerlidir. Hiç birşey olmazsa kira geliri ile sizin zor zamanlarınızda yardımınıza koşar. Zaman içerisinde yaptığı primde, sizin kârınız olur.

Kar = Gayrimenkul

Denklem Hep Aynı

Bu vesile ile HERKESİN Kurban Bayramı KUTLU OLSUN

 

Nuray KESKİNGÖZ

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  • Paranızı Değiştirin

  • Ölçü birimi

  • Gelişmiş Arama

    0 ₺ - 50,000,000 ₺

    Diğer Arama Seçenekleri

İlanları Karşılaştır