yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
yükleniyor...
Hiçbir sonuç bulamadık
haritayı aç
Görünüm Yol Haritası Uydu melez Arazi Benim konumum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Enflasyon İle Mücadele Ve Konut Fiyatlarına Etkisi

tarafından gönderildi Nuray ÖZDEMİR üzerinde 7 Şubat 2024
0

Ülkemiz son birkaç yıldır oldukça ciddi bir enflasyon mücadelesi ortamındadır.Pandeminin sonlanıp normal yaşamlarımıza dönmemizle beraber ,hayatın gerçekleride karşımıza tüm çıplaklığı ile çıktı. Pandemi dönemindeki uygulamalar sadece Türkiye için değil tüm dünya için ciddi bir kriz ortamı yaratmıştır. Çalışamayan iş gücü birikimi ile üretimde oluşan daralma sonucu enflasyon tetiklenmiş ve tabiiki bu fiyatlara hergün zam olarak yansımıştır.

Öyleki sabah aldığımız ürünün fiyatını bir kaç saat sonra aynı rakamlardan alamaz hale gelinmiştir. Bu ciddi kriz yaklaşık 2 yıl etkisini hissedilir bir şekilde göstermiş ve her birimizin hayatlarından ciddi zamanlar çalmıştır

Bulunamayan hammadde ve üretilemeyen ihtiyaç malzemeleri beraberinde bir krizide getirmiştir.

Ülke ekonomisinde Gayrimenkul sektörü gerçek bir lokomotif görevi görmektedir. Hammadde bulunamaması ve iş gücü kaybı konut üretiminin yavaşlamasına hatta durmasına sebep olmuştur. Buda fiyatların normal seyrinin çok ama çok üzerinde yükselmesine neden olmuştur.

Tüm bunlara hükümetin uyguladığı para politikaları ve yeterince sağlanamayan güven ortamıda eklenince ,ne yazıkki önlenemeyen bir yükseliş başlamıştır.

2024 yılınında bu kriz ortamında devam edeceğinin beklenti alt yapısıda böylece oluşmuş olmaktadır.

Benim kendi kişisel düşünce bu kriz ortamının 2024 yılı ikinci yarısında daha stabil ortama geleceği yönünde olmasına rağmen,ülkemizin pek çok konuda bu beklentiyi etkileyen oluşumlarıda mevcuttur.

Bir deprem ülkesi olmamız ,iş gücündeki azalma,inşaat sektöründeki maliyetlerin artması,arazi bulabilme zorlukları ve kentsel dönüşümlerdeki anlaşmazlıklardan kaynaklı gecikmeler ise bu kriz ortamının biraz daha uzayacağı yönünde belirtiler göstermektedir.

Ama tüm bu olumsuzluklara rağmen sessiz bir kabullenişin varlığı, mütevazi yaşamı zaten benimsemiş halkımızın asil duruşu bu günlerin geçeceği inancını pekiştirmiştir bende.

Önümüzdeki 2024 yılı sonuna doğru biraz daha her şeyin düzeleceği yönündeki beklentimi pekiştirmiştir.

Hiç bir olumsuz durum sonsuza kadar aynı ivmede devam etmez. Yaşamın devam kurallarına ters bir durumdur bu.

O nedenle bu yıl sonuna kalmadan ikinci yarı ortalarında iyileşen bir ekonomi ile devam edeceğimize inanıyorum ben.

Fiyatlardaki yükselmeler biraz daha dengeye girdi gibi. Sabahtan Akşama sürekli değişen fiyat etiketleri oldukça azaldı .

Buda gösteriyorki, artık birşeyler düzelmeye başladı ve ekonomi tekrardan toparlanma verilerini bize gösterir oldu.Bunun hayatlarımıza yansımasıda yakındır.

Umudumuzu kaybetmeden, ileriye doğru kendimizi geliştirerek ve öngörülerimizi biraz daha canlı tutarak bu kötü zamanlarıda aşacağız…

Çok az Kaldı, Biraz daha sabır…

Nuray Özdemir

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  • Paranızı Değiştirin

  • Ölçü birimi

  • Gelişmiş Arama

    0 ₺ - 50,000,000 ₺

    Diğer Arama Seçenekleri

İlanları Karşılaştır