yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
yükleniyor...
Hiçbir sonuç bulamadık
haritayı aç
Görünüm Yol Haritası Uydu melez Arazi Benim konumum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Gayrimenkul Sektörünün Kurtuluşu Yine Sizsiniz…!!!

tarafından gönderildi Nuray ÖZDEMİR üzerinde 21 Ocak 2020
0

21/01/2020

Gayrimenkul Sektörünün Kurtuluşu Yine Sizsiniz…!!!

Gayrimenkul Sektöründe uzun zamandır yanlış giden bir şeyler var. Sektör 2017 Haziran ayından beri bir krizin ortasında. Gerek Hükümetin aldığı tedbirler, gerekse bankaların yaptığı faiz indirimleri sektörü canlandırmaya yeterli olmadı.

Yaşanan bu kriz ortamı her gecen gün biraz daha büyüdü ve etkisi sektör ile bağlantılı tüm iş kollarına doğru yayıldı.

Kriz Nasıl oluştu ve Bu Hale Geldi…?

Dünya çapında meydana gelen krizin yansımalarının ülkemize gelmeyeceğine yönelik hayalperest düşünceler, bu krizi erken görüp gerekli önlemleri almaya engel oldu maalesef.

Bir de kontrolsüz, aç gözlü yaklaşımlar, tabii ki krizi tetikleyen etmenler arasında sayılabilir.

Kentsel dönüşüm Aslında bu krizin bir habercisi mi idi…?

Ülkemiz bilindiği gibi deprem tehdidi ile iç içe yaşayan bir cografi bölgededir. Özellikle İstanbul da olası bi deprem durumunda meydana gelebilecek kayıpları en aza indirgemek hususunda atılan ilk adımlardan biri olan Kentsel Dönüşüm projelerinin, doğru ve hedefe yönelik uygulanmadığına inanmaktayım.

Her ne kadar başlangıçtaki hedef Depreme dayanıklı binalar yapmak üzerine kurulu, ulvi bir amaca yönelik olsa da, sonuç öyle olmadı maalesef.

Kısa zamanda toprak sahiplerinin ve müteahhit firmaların rant sahasına dönüşüverdi. Bir çok müteahhit firma toprak sahiplerine yerine getiremeyecekleri sözler karşılığında  anlaşmalar yaparak ,bu kentsel dönüşümün bir ucundan yakalayıverdiler.

Bu Kıran kırana olan rant savaşları sırasında, dünya üzerindeki krizin ülkemize gelmesi uzun sürmedi ve Lale devri diye nitelendirdiğim bu dönem kapandı.

Astronomik isteklerle dolu olan kentsel dönüşüm dönemi bir bir kapanmaya başlarken, beraberinde bitmemiş inşaatlar, magduriyet yaşayan toprak sahipleri ve bütün bunların tam ortasında kalan ,hiçbir seyden haberi olmadan ellerindeki birikimleri ile bir daire sahibi olabilme hayalleri kuran diğer alıcıların çözüm arayışları kaldı.

Şimdi herkes, hükümetin yapacağı yeni yaptırımlar ile bu magduriyetlerinin giderilmesini ümit ediyor.

Çok eski ve güzel bir atasözümüz vardır. “Ayagını Yorganına göre uzat diye, uzatmaz isen ya ayakların ,yada sırtın açıkta kalır.” Şimdi yorgan kısa kaldı. Yukarı çekseler ayaklar açık, aşağı çekseler sırtı açık…

Bir akıl tutulması yaşayan insanlarımız, ellerindekinin hesabını yapmadan,hep bu Lale devri devam edecek kurgusu ile, hesapsız, kitapsız ve kontrolsüz bir Gayrimenkul alım işine girdiler.

Talebin varlığı, müteahhit firmaların açlığını artırdı ve iştahlarını kabarttı,  toprak sahiplerinin taleplerini de uçsuz bucaksız bir noktaya taşıdı.

Sonuç, metrekare fiyatları durduk yere %30, %40 arttı. Fiyatlar yükseldi. Ama bu çılgın yükselişe aldırış etmeyen alıcılar Lale Devrinin sona ermek üzere olduğunu fark edemediler.

Yani tüm bu krizi hesabını ,kitabını yapmadan ,akıl tutulması yaşayan bizler yaptık.

Ve şimdi birileri gelip bu düzen bozukluğunu gidersin istiyoruz.

Hanımlar beyler, Lale Devri Sona erdi. Herkes bir uyansın ve kendine gelsin…

Bu saatten sonra sizi ancak yine siz kurtarabilirsiniz.

Yine çok güzel bir atasözümüz ile noktalamak istiyorum yazımı

“Zararın neresinden dönerseniz, geriye kalan Kardır…”

Esenlikler diler, Saygılar sunarım…

Nuray ÖZDEMİR

Broker

İlkemCity

İlkem Emlak Bilişim Tur.Tic.Ltd.Şti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  • Paranızı Değiştirin

  • Ölçü birimi

  • Gelişmiş Arama

    0 ₺ - 50,000,000 ₺

    Diğer Arama Seçenekleri

İlanları Karşılaştır